X

Past Winners

Past Award Winners

ECEDHA is pleased to recognize the following past winners of its prestigious awards:

 

Year Robert M. Janowiak Outstanding
Leadership and Service Award
Innovative Program Award Diversity Award Industry Award
2018 John Peeples, The Citadel, The Military College of South Carolina John Booske, Wisconsin Collaboratory for Enhanced Learning (WisCEL) University of Wisconsin, Madison Pamela Cosman, University of California, San Diego Jay Alexander, Keysight Technologies
2017 Stephen Phillips, Arizona State University Robi Polikar, Rowan University Eve Riskin, University of Washington Vincent Hu, Intel, Programmable Solutions Group
2016 Tsuhan Chen, Cornell University and Greg Peters, Keysight Technologies Kenneth Connor, Rensselaer Polytechnic Institute Athina Petropulu, Rutgers, the State University of New Jersey Igor Alvarado, National Instruments
2015 Subrahmanyam (Mani) Venkata, GE Grid Solutions Venkataramanan (Ragu) Balakrishnan, Purdue University C.L Max Nikias, University of Southern California and Susan M. Lord, University of San Diego Craig Miller, Harris Corporation
2014 Gary May, Georgia Institute of Technology Frederic Mailhot, University de Sherbrooke, Electrical and Computer Engineering Departments Tamara Brown, Praxair Steve Lyle, Texas Instruments
2013 Sherra Kerns, Olin College of Engineering and T.E. Schlesinger, Johns Hopkins University Dipankar Raychaudhuri for WINLAB (the Wireless Information Network Laboratory) at Rutgers University and Don Millard, NSF Polina Holland, Massachusetts Institute of Technology Robert Fischell, Fischell Biomedical, LLC and Angel Medical Systems, Inc. and Wanda Reder, S&C Electric Company
2012 Kishan Baheti, National Science Foundation and W. Kenneth Jenkins, The Pennsylvania State University Ned Mohan (University of Minnesota) for Reinvigorating Electric Energy Education Nationwide Craig Scott, Morgan State University
2011 Gerald R. Kane, University of Tulsa
2010 Mark J.T. Smith, Purdue University Mohammed Shahidehpour, Zuyi Li, and Andrew Barbeau (Illinois Institute of Technology) for the Center for Electricity Innovation
2009 J. David Irwin, Auburn University Jill Auerbach (Georgia Institute of Technology) for the Opportunity Research Scholars Program
2008 Kenneth Connor, Rensselaer Polytechnic Institute Stephen Williams, Joerg Mossbrucker, Owe Peterson (Milwaukee School of Engineering) for the International Exchange Program in Electrical Engineering
2007 Stephen M. Goodnick, Arizona State University David Meyer and Cordelia Brown, Purdue University, for the Direct Problem Solving Program
2006 James H. Aylor, University of Virginia
2005 David Soldan, Kansas State University Edward J. Coyle and Leah H. Jamieson, Purdue University for EPICS
2004 Roger P. Webb, Georgia Institute of Technology
2003 John A. Orr, Worcester Polytechnic Institute
2002 William D. Brown
2001 Sherra E. Kerns
2000 Edward W. Ernst Rensselaer Polytechnic Institute
1999 Paul Penfield, Jr.
1998 Marion O. Hagler
1997 Rodney J. Soukup Carnegie Mellon University
1996 Timothy N. Trick and Robert L. Sulivan
1995 Keith R. Carver and Bruce A. Eisenstein, Special Service Award to Robert M. Janowiak
1994 David A. Conner
1993 William A. Blackwell
1992 Roy H. Mattson
1991 A. Wayne Bennett Eli Fromm and Robert Quinn
1991 Recognition of the original organizers of the Association of EE Department Heads: John R. Clark, L.D. Harris, Fred B. Haynes, George B. Hoadley, William L. Hughes, R.K. Moore, Glen A. Richardson, G. Dale Sheckel, Harold A. Suppler, and John G. Truxal